Lineárně stabilizovaný zdroj s LM 317T 1,5A

 
 

 

Stabilizovaný zdroj s LM 317T


Úvod

Jedná se o regulovatelný stabilizovaný zdroj s použitím liniárního napěťového stabilizátoru LM317T. V tomto zapojení je výstupní napětí v rozmezí 1,2 - 12V. Zapojení jsem převzal ze stránek Jaroslava Belzy a mírně upravil pro mé potřeby.
V prodejně Hadex v Ostravě jsem zakoupil za 150,- toroidní transformátor s dvěmi sekundárnimi vinutími (2*12V/1A), které jsem zapojil paralelně -> 12V/2A. Většinu ostatních potřebných věcí jsem měl doma, jelikož mi zbyly ze zdroje, jenž jsme konstruovali ve škole a který ani po třech opravách shématu učitelem nesplňoval požadovanou funkčnost. Dle proudového odběru a rozdílu mezi vstupním a výstupním napětím je nutné zvolit velikost chladiče stabilizátoru LM317T. Maximání výstupní proud stabilizátoru je 1,5A, spičkově je ale stabilizátor schopen dodávat i proudy větší. Stabilizátor obsahuje proudovou pojistku nastavenou někde mezi 1,5 - 2,2A (záleží na kusu).



Chlazení

Na chladiči se nevyplatí šetřit, pokud nechcete častěji vyměňovat stabilizátor ;). Pro mé potřeby jsem zvolil hlinikový chladič z Hadexu za 26,- + aktivní chlazení 50mm (12V DC) ventilátorem z Alfy. Jelikož se jedná o levný ventilátor, tak při 12V je hluk velký, ale při napětí kolem 5V je již neslyšitelný.
Na zadní stranu zdroje jsem vyvedl napájení pro ventilátor pomocí standartního napájecího konektoru a umístil zde také přepínač, jímž lze volit zda chcete ventilátor napájet přímo z výstupu zdroje, nebo zda bude použit externí zdroj napětí či zda bude ventilátor vyřazen z provozu. Pokud je ventilátor připojen, je třeba počítat s odběrem 0,12A při 12V



Detaily provedení

Celý zdroj je umístěn v platové krabici zakoupené v GM Electronic, kde jsem zakoupil také všechny diskrétní součástky. Analogový panelový voltmetr je z Hadexu za 125,-, lze sehnat i levnější ale pochybné kvality. Lze také zakoupit digitální LED či LCD panelový voltmetr. Připojení síťového napětí je realizováno pomocí počítačové zásuvky s pojistkou a počítačového kabelu. Pojistku jsem zvolil 315mA, rychlou.
Pro nastavení výstupního napětí je použit potenciometr nebo odporový trimr v sérii s rezistorem. Na trimru je možné zvolit výstupní napětí v rozmezí 6 - 10,8V, na potenciometru zhruba v rozmezí 1,25 - 14V. V zadní části zdroje je umístěn přepínač, kterým se volí výběr nastavení výstupního napětí (potenciometr x trimr).
V zadní části krabice je vyvrtán otvor pro regulaci trimrem, na bokách krabice pak díry usnadňující odvod teplého vzduchu od chladiče.



Seznam součástek

toroidní transformátor 230V/2*(12V/1A)
keramický kondenzátor 22nF, 4ks
keramický kondenzátor 100nF
elektrolytický kondenzátor 2200uF/25V
elektrolytický kondenzátor 10uF/25V
elektrolytický kondenzátor 1uF/25V
dioda 1N5408, 4ks
dioda 1N4148, 4ks
dioda 1N4007
LED, zelená, nízkopřikonová
rezistor 1K, 2ks
rezistor 270R
odporový trimr 1K
potenciometr 2K5
stabilizátor LM 317T
panelový voltmetr 0-30V
panelové svorky, 2ks
vypínač s podvícením 230V
přepínač I 0 II
přepínač I II
počítačový napájecí konektor s pojistkou
počítačový napájecí kabel
napájecí konektor
pojistka 315mA, rychlá
vodiče


Fotografie

Stabilizovaný zdroj Stabilizovaný zdroj Stabilizovaný zdroj
     
Stabilizovaný zdroj Stabilizovaný zdroj Stabilizovaný zdroj



Závěrem

Pokud se rozhodnete pro konstrukci zdroje, doporučuji navštívit stránky pana Belzy. Pokud máte zájem o schéma plošného spoje, kontaktujte mě.